התמודדות ותמיכה רגשית

מצבי חירום באשר הם עלולים להוות מקור למתח נפשי  חרדות, מצוקות, וקשיים בקרב בני כל הגילאים והמגזרים. כדי להקל על התלמידים ועל צוות המורים בשעת חירום, הכין משרד החינוך בשיתוף עם שפ"י (שירות פסיכולוגי ייעוצי) תכנית מיוחדת. לפניכם כל המידע על שפ"י ועל ארגוני סיוע נוספים. 

תחושות מצוקה וחרדה בשעת חירום הן טבעיות, ולכן ראוי ומומלץ להפנות באופן דיסקרטי לטיפול באמצעות אחד מהגורמים המוסמכים. זאת, על מנת למנוע סבל מיותר ככל הניתן עבור תלמיד שחש במצוקה. הגישה לסיוע באמצעות פנייה טלפונית לארגונים המתמחים במתן סיוע נפשי ורגשי או בגישה למידע רלוונטי ברשת האינטרנט.

מבוגרים וילדים כאחד מפתחים תגובה נפשית, שהשכיחה בהן היא החרדה על כל סוגיה כתוצאה מתחושת איום קיצוני מפגעי טבע ומזג אויר או  ממפגש עם איום טרור ומלחמה.

כתוצאה מהמפגש עם הטרור, מבוגרים וילדים כאחד מפתחים תגובה נפשית, שהשכיחה בהן היא החרדה על כל סוגיה. 

ד"ר ורד טל ורחל פרל מתארות בספרן מצוקות נפשיות של אוכלוסייה תחת טרור כיצד תחושת המוגנות מתנפצת לנוכח המפגש עם טרור, טרור הפוגע באוכלוסייה אזרחית, חסרת הגנה, באופן מקרי ובאכזריות בלתי מוסברת. כל אלה, לדברי החוקרות, גורמים לילדים להצפה של רגשות קשים, כמו תסכול ופחד מול השרירותי, תחושת חוסר ודאות לגבי העתיד, האכזריות פוגעת באמון באנשים מבוגרים, ויש תחושה של חוסר אונים מול אובדן הקשר בין המעשה לתוצאה. 
המחברות מציעות מודל להתערבות פסיכולוגית אשר יפחית את סימני חרדה אלה אצל ילדים על מנת לחדש את תחושת המוגנות שלהם. מודל זה מיושם על ידי מורים והורים באמצעות דיאלוג מעצים בבית ובכיתה.


שפ"י - שירות פסיכולוגי ייעוצי 

שרות הפסיכולוגי ייעוצי (שפ"י) הינו אגף במשרד החינוך, שתפקידו להעניק שרותים פסיכולוגיים ושרותי ייעוץ חינוכי לתלמידים ,להורים ולאנשי החינוך העובדים במערכת.

מטרתו של השרות הפסיכולוגי הוא לקדם את התפתחותו של כל תלמיד ותלמיד ולדאוג למיצוי הפוטנציאל החבוי בו.

עיקר עבודתו של שפ"י מונחית ע"י הגישה המערכתית הרואה את הפרט כחלק ממכלול מערכות חברתיות רבות - המשפחה, הכיתה בית הספר והקהילה. לפיכך, תפקידם של אנשי המקצוע בשפ"י, היועצים והפסיכולוגים החינוכיים, לשפר את מקצועיותם ומיומנותם של אנשי החינוך בתחומי בריאות הנפש כדי שיוכלו לאפשר את הלמידה והתפקוד החברתי של התלמיד באקלים מעודד צמיחה.

כמו כן מעניק שפ"י שירותי טיפול וייעוץ פרטניים ישירות לתלמידים המצויים במצבים בהם קיימים גורמים הפוגעים בהתפתחותם התקינה.

בשפ"י שלושה אגפים- אגף פסיכולוגיה, אגף ייעוץ ואגף תוכניות סיוע ומניעה.

ניתן למצוא שפע הנחיות ותכניות לייעוץ בפן הרגשי במצב חירום באתר שפ"י - שירות פסיכולוגי חינוכי. 
לשפ"י אתר המציג את המידע במלואו ופתוח לכולם: שפ"ינט
חירום - ידע תיאורטי ויישומי אגף שפ"י.
פורום שאלות בנושאים רגשיים, קושי ומצוקה אגף שפי.


ארגוני סיוע נוספים 

ארגוני הסיוע מתמחים במתן סיוע למגוון רחב של אוכלוסיות בידי אנשי מקצוע .
יש לציין שפניה טלפונית מהווה צעד חשוב לצרך קבלת סיוע מידע חוות דעת ואוזן קשבת  אך במקביל יש לשקול פניה לרופא משפחה למתן הפניה ליעוץ פסיכולוגי .

סהר - סיוע והקשבה ברשת, עזרה נפשית ותמיכה לילדים, נוער ומבוגרים.
 
ער"ן -  עזרה ראשונה נפשית. שירות שמציע עזרה נפשית בטלפון 1201, 24 שעות ביממה ובאינטרנט מידי יום בשעות 16:00 - 02:00. שירות זה ניתן כיום בשפות עברית, ערבית, אנגלית, רוסית ואמהרית.

עלם - עמותה לנוער במצבי סיכון, כולל מידע ותמיכה. 

נט"ל - נפגעי טראומה על רקע לאומי, המרכז לסיוע נפשי במצבי לחץ וטראומה

אגודת "יד ביד" - אוזן קשבת - מוקד תמיכה טלפוני המופעל 24 שעות ביממה 


אתרי אינטרנט 

עזרה נפשית ברשת - מכיל כמות חומר אדירה בכל תחומי בריאות נפשית – הפרעות, תכניות לימודים וטיפול, ייעוץ מקוון. 
              
פיקוד העורף​האתר מספק מידע עדכני במצבי חירום ומספק מענה בזמן אמת לצרכי האוכלוסיה.

 
​​​​​​
תאריך עדכון: 06/02/2017
 ​
​​​​​​​