למידה שיתופית


שיתופי הפעולה הם הבסיס ליצירה ולחדשנות בכל תחום ומהווים חלק מהתרבות ובסיס לעשייה יומיומית. הטמעת למידה שיתופית בשילוב אמצעי באורח החיים השגרתי של בית הספר הוא יעד חשוב ומרכזי להעצמת מסוגלות בוגרי מערכת החינוך לשיתופיות בעולם גלובלי דינמי ושיתופי.
למידה שיתופית היא למידה בחברותא, למידה יחדיו בקבוצת למידה תוך שיתוף פעולה בעבודת צוות, נתינה וסיוע הדדי באווירה של אמון מלא בין החברים. אמון כזה מאפשר שיתוף פעיל של כל השותפים בהתאם ליכולות ולחוזקות של כל חבר. הלמידה השיתופית יכולה להתקיים בחלקה או כולה באופן מקוון, והיא מתנהלת באינטראקציה וביוזמה עצמית של הלומדים כחלק פעיל מתהליך הבניית הידע בלמידה. שיתופיות בלמידה בסביבות אינטראקטיביות מקוונות ובכלים שיתופיים מאפשרת שיתופי פעולה מעניינים בין בתי ספר ממקומות שונים בארץ  ובעולם.

   

 
הלמידה השיתופית מקדמת תחושה של משמעות אצל המשתתפים, משום שהיא עוסקת בהתנסות פרקטית בסביבה חברתית-תרבותית רלוונטית לחיי הלומד ובעלת ערך עבורו כאדם. למידה ומיזמים שיתופיים בסביבות אינטראקטיביות מקוונות מזמנות למידת עמיתים מאתגרת וחובקת עולם תוך דיאלוג שיתופי להבניית ידע, לחקר, לפתרון של בעיות וליצירת תוצרים עם תלמידים ממגזרים ומתרבויות שונות . האמצעים הדיגיטליים מקרבים  בין התלמידים  מכל קצוות העולם ומאפשרים למידה חווייתית תוך שיח אינטראקטיבי  פורה המציג נקודות מבט שונות, רעיונות ודעות מגוונים בתהליך החקר והעשייה השיתופית.
   
 
 

דגמים חדשניים ומגוונים להפעלת למידה שיתופית בכיתות ברמות שונות של שיתופיות. אתם מוזמנים להתנסות בדגמים השונים לפי צורכי בית הספר והנושא הנבחר.​
 

 
 
 
 
 

לומדים ביחד - יוצרים ביחד 

 מציאת שותפים או חברים ללמידה שיתופית - מהיום יכול כל מורה להצטרף ולמצוא מיידית התאמה - זיווג עם מורה עמית להתנסות בפעילות שיתופית קצרה או ארוכה. היישום מאפשר איתור השותף המתאים לפי גיל התלמידים, תחום דעת או נושא נבחר.
זוהי יוזמה חדשה לקידום הלמידה השיתופית של אגף טכנולוגיות מידע בשיתוף עם מחוז צפון.
  

הלמידה השיתופית המקוונת היא למידה אקטיבית, חווייתית וחברתית. הפעילות השיתופית בלמידה תורמת להבניית ידע בסביבה דינמית, ויחד עם התקשורת והמדיה החברתית הן יוצרות למידה משמעותית.  
כל מחוז יזם תכניות שיתופיות מקוריות שמזמנות למידה על נושאים מעניינים בין בתי ספר במחוז, וכעת גם שיתופיות בין בתי ספר בכל הארץ. 
לפניכם כמה תכניות ופרטי הצטרפות – היכנסו ומצאו את התכנית המתאימה לכם ליצירת חוויה שיתופית מעניינת.​​
 


 

במסגרת תכנית התאמת מערכת החינוך למאה ה-21 ריכזנו קטלוג תכניות שיתופיות כולל מידע שימושי חשוב על כל תכנית: תחומי דעת ונושאים, מסגרת השיתוף, אנשי הקשר, קישור לאתר האינטרנט / דף הפרויקט, פרטים על ליווי פדגוגי (השתלמות או עצמאי) ועוד. הקטלוג מתעדכן באופן שוטף – כדאי לעקוב!   

 

 

 
מידע אודות כנסים ואירועים וכן הזמנה להצטרפות למיזמים ומפגשים מקוונים בין-לאומיים ברשת בנושאים שונים.
 

 

 
 

 
אתם מוזמנים לתרום ולהעשיר מאגרי תוכן שיתופיים בתחומים ובנושאים שונים ולהיות חלק מקהילה לומדת בתחומים שונים, ליהנות מתוצרי למידה של תלמידים מכל העולם ולתרום למאגר מתוצריכם. כאן תימצאו מאגרים שונים המתאימים לתחומי דעת שונים או אירועים. 

 

 
 
 
לקט נבחר של דוגמאות ורעיונות ללמידה שיתופית המתקיימים בבתי הספר ברחבי הארץ, מהתוכניות אל היישום בפועל.


 

 
 

 
רשתות חברתיות הן סביבות פופולריות בקרב התלמידים. מאפייני סביבות אלה מזמנות גם למידה משמעותית בחינוך העדכני - תקשורת וניהול אינטראקציות בין המורה לבין תלמידיו לקידום חקר והבניית ידע שיתופי תוך השתתפות פעילה והתנהלות אקטיבית ופוריה של התלמידים.
 
לרשתות החברתיות כנסו לקטלוג החינוכי​.
 
 

  
הטמעת הלמידה השיתופית 
צוות הלמידה שיתופית באגף טכנולוגיות מידע מפרסם מידע, רעיונות, כיוונים ועדכונים שוטפים אודות הנעשה בתחום הלמידה השיתופית בבתי ספר בארץ ובעולם, הכוונה ליישום למידה חווייתית חברתית ומעצימה והזדמנויות להצטרף למיזמים ולתוכניות ייחודיות מרתקות המבוססות על למידה שיתופית.
​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​
​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​

​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​
מידע אודות קורס משלחות מקוון המיועד לתלמידים היוצאים במשלחת לחו"ל. מטרת הקורס לתת ארגז כלים המבוסס על פרקי חובה באזרחות והיסטוריה של מדינת ישראל, ומידע בנושאים שונים המבוסס על מחקר וניסיון של אלפי משלחות ושאלות שבני נוער נתקלו בעבר. הקורס הוא מיזם של אגף טכנולוגיות מידע בשיתוף מנהל חברה ונוער ומשרד החוץ. ​​
תאריך עדכון: 07/06/2017
 ​
​​​​​​​