שימוש בטקסטים

modifier-texte-icone-4855-128.png
מורים רבים מעוניינים להשתמש בטקסטים כחומר לימודי או כהעשרה. על פי הזכות המוסרית בחוק למתן קרדיט ליוצר או יוצרים - בכל ציטוט של שורות מטקסט יש לכתוב מהו המקור בסוף הטקסט או ברשימה הביבליוגרפית. 
שימו לב! ציטוט טקסט במרחב סגור (למשל מרחבי למידה באתר בית הספר, מצגת שיתופית) – דינו כציטוט ברשת רגילה ופתוחה. 
  • העתקת טקסט כתוב של יוצר אחר (פסקה, חלקים מהטקסט או הטקסט כולו) –  מותרת רק לאחר קבלת אישור בכתב מהיוצר ו/או מבעל הזכויות על היצירה. למשל: לשם ציטוט מתוך כתבה מעיתון, ספר, מילים בשיר וכדומה – המורים ייצרו קשר עם הכותב המקורי  או עם בעל הזכויות (עיתון, הוצאה לאור, אקו"ם וכדומה) ויבקשו לקבל אישור להשתמש בטקסט. לעניין זה אין הבדל בין טקסט שמקורו מודפס או טקסט ממקור דיגיטלי. 

  • עיבוד טקסט (כתיבת הטקסט במילים אחרות) – מותר לאחר קבלת אישור בכתב מיוצר הטקסט המקורי. המורים יכתבו בסוף היחידה את ההערה "טקסט זה עוּבד על פי ..."

  • שימוש בטקסטים דיגיטליים – מותר רק לאחר קבלת אישור בכתב מיוצר הטקסט המקורי. בדרך כלל ניתן למצוא הוראות לכך בתנאי השימוש של האתר. את הקישור לבעלי האתר, עורכי האתר, ולעִיתים אפילו ליוצר הטקסט עצמו ניתן למצוא בתנאי שימוש / פניות הציבור / צור קשר. 

  • קישור לטקסט דיגיטלי – בחלק מן האתרים מותר לעשות קישור עמוק לטקסט המבוקש (קישור לעמודים פנימיים ולא לדף הבית), אולם עליכם לוודא זאת בתנאי השימוש של האתר או בפנייה למנהלי האתר.

  • טקסטים מאתר "ויקיפדיה" – מותרים לשימוש עם אזכור המקור ובאותם תנאי שימוש בלבד.

  • לשם קבלת אישור לשימוש במילים של שירים – יש לפנות ליוצר או לאקו"ם (אגודת הקומפוזיטורים והמלחינים) הנותנת אישור לשימוש במילים של שירי משוררים החברים באקו"ם ומשלמת להם תמלוגים על פי השימוש גם בדפוס וגם באינטרנט.

  • ​אם ביחידת ההוראה שהגשתם יש תוצרי תלמידים המכילים ציטוטים – גם הם צריכים לעמוד בכללי זכויות היוצרים.

את האישור בכתב לשימוש בטקסט יש לצרף ליחידת ההוראה.


טיפים: 
בעת הכנת יחידת ההוראה: מומלץ ליצור רשימה ביבליוגרפית בסוף כל יחידה המוגשת לפרסום, ולרשום בה את המקורות הכתובים והדיגיטליים של הטקסט. למשל: פרטי האתר, שם הספר, ההוצאה וכדומה (כפי שנהוג לעשות בעבודה אקדמית). לחלופין תוכלו לרשום את מקור הטקסט בסוגריים בסופו​.

אם השתמשתם ביצירה שאתם יודעים מי היוצר שלה – פנו אליו כבר בעת הכנת יחידת ההוראה כדי לקבל אישור בכתב להשתמש ביצירתו.

אם אתם פונים ליוצר ומבקשים אישור להשתמש ביצירתו – בקשו אישור כולל ככל האפשר (להשתמש ביצירה בכמה יחידות, לפרסם אותה בכתב ובאינטרנט ועוד). 
​​​​​​​
תאריך עדכון: 17/12/2017
 ​
​​​​​​​