בית ספר אשכול – מיומנויות לחיים בבאר שבע

בית ספר "אשכול – מיומנויות לחיים" בבאר שבע מזמן חוויית למידה רוחבית באמצעות שילוב של חשיבה מחשובית לצורך הטמעת מיומנויות לחיים בכל תחומי הדעת מגיל צעיר. האני מאמין המיושם הלכה למעשה מבוסס על למידה שיתופית לפתרון בעיות בתחומי הדעת השונים. תהליך הלמידה דומה לניהול מיזם על כל שלביו: משלב התכנון, זיהוי הצורך, קבוצות מיקוד ואפיון ועד היצירה והפקת התוצרים הסופיים: סרטונים, אתרים, אפליקציות ומשחקים. 


  • מנהלת בית הספר: סמדר פרץ​
  • מספר התלמידים: 477 
  • שלב חינוך: יסודי 
  • מחוז: דרום       
  • כתובת בית הספר: רחוב מגידו 4, באר שבע.  
  • האני מאמין: שילוב של חשיבה מחשובית להטמעת מיומנויות לחיים בכל תחומי הדעת מגיל צעיר
  • יישום מיזמים ומודלים מתוכנית התקשוב: למידה שיתופית, קוד ורובוטיקה, קייטנות דיגיטליות, ספרים דיגיטליים, למידה בחירום, השתתפות באליפות הסייבר (מובילים לאורך כל שלב בתי הספר), תוכנית לגלישה בטוחה.  ​
  • כתובת אתר בית ספרי

תלמידי בית הספר קיבלו אותנו בכניסה בשיר "שבט אחים" עם מילים שמתארות את התחושה שלהם כלפי הבית השני שלהם. מעבר להתרגשות מהמילים שמתארות את הטאבלט והמחשב כחברים של התלמידים, זה היה רמז לכך שאצל סמדר פרץ המנהלת, התלמידים מדברים בעד עצמם. 

כאן זה בית

מרחב הלמידה נראה כמו בית עם פופים צבעוניים, שטיחי פעילות, שולחנות המשמשים כלוח מחיק (סוג של חדשנות בפני עצמה), ויש אפילו בית עץ עם גג, שולחן וכיסאות שמזכיר את בית העץ שילדים חולמים עליו. צבעי הריהוט מזמינים לבוא ולחוות – ללמוד! 
סביב שולחן עגול אחד נתנה המנהלת את רשות הדיבור לתלמידים שהציגו ממש כמו יצרנים של אפליקציות ומשחקים איך לקודד ב-WiX, לבנות אתר, ליצור משחק בסקראץ' ועוד. ביקרנו בכיתות לימוד המאורגנות במגוון סביבות למידה חדשניות המשלבות אמצעי קצה (מחשבים וטאבלטים), כמו מתחם לקבוצת לימוד עם קירות שקופים, פינת לימוד עם מסך הקרנה, שולחן עגול לדיונים, מקומות ישיבה מגוונים (כיסאות עם גלגלים, פופים, שרפרפים מרופדים, ספסלים ועוד). סביבות חדשניות אילו מאפשרות למורה ליישם אסטרטגיות הוראה חדשניות המזמנות למידה חווייתית ומשמעותית, ובהן התלמידים פעילים באופן עצמאי במהלך שלבי הלמידה. החשיבה המחשובית הבאה לידי ביטוי בצורת משחק וחוויה משתלבת בתהליכי הלמידה בבית הספר בכל התחומים: בניית אתר לבית הספר, כולל סרטון הדרכה, כתיבת פקודות קוד לפתרון בעיות במתמטיקה, משחק אפליקציה לקבלת החלטות איך למנוע השמנת יתר (רמז: לא לאכול מול המסך), הכנת סרטון בנושאים מתוכנית הלימודים של החינוך הגופני ועוד. 
שילוב המיומנויות לחיים בולט בכל עשייה – התלמידים לומדים בדרך חווייתית איך לתכנן, לחשוב, ללמוד יחד ולהיכשל! החשיבה הנדרשת בניהול מיזמים באה לידי ביטוי בכל יוזמה – החל מהעלאת הרעיון, בדיקת הצורך של השטח, קבוצות המיקוד (בניחותא על הפופים!), האפיון והיצרנות, כולל האתגרים ברמה הטכנולוגית ושילוב המיומנויות, כשמו של בית הספר. רון החמוד הראה לי תנועת יד ייחודית שרק הוא מסוגל להציג. שאלתי אותו אם יוכל להציג זאת בסקראץ', הוא חשב רגע ואמר: "זה יהיה קשה, אבל אנסה". כאן נמדדת הגדולה של השיטה – לרון ברור שכל דבר שיחשוב עליו אפשרי להצגה/לתכנות באמצעות הכלים והמיומנויות שרכש בלימודיו בבית הספר. 

​​​​​סיקור: יעל גרינשפון
תאריך עדכון: 30/06/2019
 ​
​​​​​​​